مدیرکل دفتر آب‌وخاک وزارت کشاورزی مطرح کرد
شناسه خبر :۱۹۲۳

تشکیل یک سانت خاک قرن‌ها زمان لازم است

مدیرکل دفتر آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای تشکیل یکسانت خاک قرن‌ها زمان لازم است به‌خصوص در این زمان در کشور ما که اقلیمی خشک دارد به‌مراتب بیشتر خواهد بود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش روابط عمومی بسیج سازندگی و به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری فارس البرز در محمد شهر، رضا سرافرازی پیش از ظهر امروز در افتتاحیه کارگاه آموزشی تهیه نقشه رقومی کربن آلی که در سالن اجتماعات معاونت آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی محمدشهر برگزار شد، اظهار کرد: بحث آب و کمبود این منبع طبیعی در کشور یکی از معضلات مهم و جدی می‌باشد که در این راستا مشکلات عدیده‌ای به وجود آمده است.

وی با اشاره به اینکه مدتی است در بحث آب و رفع موانع موجود تدابیری اندیشیده شده است، ادامه داد: لازم است با حمایت و تعامل جد مسئولان این کاستی‌ها و موانع موجود برطرف شود.

این مسئول افزود: آب‌وخاک دو عامل مهم در تولید محصولات کشاورزی می‌باشند.

سرافرازی با اشاره به اینکه در بحث آب و کمبود آن روشنگری‌های متعددی توسط رسانه‌ها و مسئولان صورت گرفته است، بیان کرد: لازم است در بحث خاک هم این روشنگری‌ها اتخاذ شود.

وی با اشاره به اینکه آب عنصری تجدید پذیر است، خاطرنشان کرد: برای تشکیل یکسانت خاک قرن‌ها زمان لازم است به‌خصوص این زمان در کشور ما که اقلیمی خشک دارد به‌مراتب بیشتر خواهد بود.

مدیرکل دفتر آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بایستی به بحث خاک در کنار بحث آب توجه خاص و لازمه صورت گیرد که در غیر این صورت در بحث بهره بری و تولید محصولات کشاورزی با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

سرافرازی گفت: خوشبختانه امسال با برگزاری روز جهانی خاک در سراسر کشور به‌صورت ملی و هم‌اندیشی درزمینهٔ خاک سعی در تمرکز جدی مسئولان ذی‌ربط در راستای رفع موانع موجود در بحث خاک و افزایش تولید محصولات شده است.

وی با اشاره به ۱۸ و نیم میلیون هکتار از اراضی که در چرخه کشت در کشور هستند، اظهار کرد: حدود ۸ و نیم میلیون هکتار در بحث کشت اراضی آبی بوده که از این تعداد متأسفانه فقط حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ اراضی آن هستند که فاقد محدودیت می‌باشند.

این مسئول ادامه داد: محدودیتی که در بحث خاک در اراضی آبی وجود دارد بسیار جدی می‌باشد که عمده محدودیت موجود بحث شوری و قلیایی بودن است که روزبه‌روز هم این مشکل حادتر می‌شود.

سرافرازی افزود: به‌طورکلی ۴۰ تهدید عمده که خاک‌های کشور به آن دچار هستند شناسایی و بررسی‌شده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها فرسایش‌های بادی، آبی و ریز گرد آن‌ها می‌باشد.

وی بابیان اینکه خاک مخزنی برای تجمع آب می‌باشد، خاطرنشان کرد: آب موجود در خاک علاوه بر تولید محصولات کشاورزی، در تولید آب شرب هم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مدیرکل دفتر آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: هرگونه آلودگی موجود در خاک تأثیری بسزایی در عدم سلامتی افراد دارد.

سرافرازی گفت: مشکل مهمی که وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته در راستای رفع آن اقدام لازمه را انجام دهد درزمینهٔ تصویب لایحه جامع خاک در کشور است که با تلاشی ده‌ساله متأسفانه این لایحه به تصویب مجلس نرسیده است.

وی افزود: امید است با توجه خاص نمایندگان مجلس به این موضوع و با دریافت اعتبارات به برنامه‌های موردنظر بپردازیم که یکی از این برنامه‌ها افزایش ماده آلی خاک می‌باشد.

این مسئول یادآور شد: کارگاه اجرائی امروز با همکاری FAO در راستای افزایش کربن ماده آلی خاک در مناطق فقیر کشور برگزار شد.

سرافرازی با اشاره به اینکه کربن ماده آلی خاک‌های کشور بسیار پایین‌تر از حد معمول است، اظهار کرد: این میزان به پایین‌تر از نیم می‌رسد اما در برخی مناطق کشور چون قسمت‌های شمالی و بارانی این میزان به ۲ و یا بیش از ۲ می‌رسد.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها