کارشناس آب و خاک;
شناسه خبر :۹۱۶

خشکسالی در اشتهارد میتواند به اقتصاد کشور ضربه وارد کند/صرفه جویی و انتقال پسآب کرج بهترین راه حل کم آبی شهرستان

ابراهیم نقدی: راه های مختلفی برای جبران کمبود آب در شهرستان وجود دارد، که مهم ترین آن ها استفاده بهینه مردم و مسئولین است برای مثال صرفه جویی مردم در حمام رفتن، شستن حیاط و مسئولین در آبیاری درختان و فضای سبز میتواند کمک شایانی به کمبود آب داشته باشند.
نسخه مناسب چاپ

خشكسالی به عنوان بی سروصدا ترین بلایای طبیعی در مقابل سیلاب به عنوان یكی از پر صدا ترین بلایای قرار گرفته است این درحالی است كه خطر و خسارت های ناشی از خشكسالی به مراتب بیشتر از سایر بلایای طبیعی مانند : سیل ، طوفان ، آتش فشان و حتی زلزله است ولی به دلیل اینكه مشاهده ی تاثیر تخریبی خشكسالی نیاز به زمان به نسبت طولانی دارد ، مطالعه و تحقیق و نحوه ی برخورد با آن كمتر مورد توجه قرار گرفته است .

شهرستان اشتهارد در منطقه گرم و خشک واقع شده است لذا همین امر موجب شده بیشتر در معرض خشکسالی قرار بگیرد و سال هاست با مشکل کمبود آب دست و پنجه نرم می کند.

ویژگی های دیگر شهرستان از جمله شور بودن رودخانه و چاه های اشتهارد و همچنین صنعتی و مهاجر پذیر بودن باعث شده کمبود آب بیشتر احساس شود و تبدیل به مشکل استانی شود.

ابراهیم نقدی مهندس آب و خاک و کارشناس مسائل آب و هوا در گفتگو با خبرنگار تات خبر، با اشاره به اینکه کم آبی و خشکسالی در اشتهارد می تواند موجب خسارات جبران ناپذیری شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه اشتهارد شهری صنعتی و دارای بیش از ۸۰۰ کارخانه فعال است، کمبود آب می تواند خسارات شدیدی به اقتصاد استان و کشور وارد کند.

وی ادامه داد: راه های مختلفی برای جبران کمبود آب در شهرستان وجود دارد، که مهم ترین آن ها استفاده بهینه مردم و مسئولین است برای مثال صرفه جویی مردم در حمام رفتن، شستن حیاط و مسئولین در آبیاری درختان و فضای سبز می تواند کمک شایانی به کمبود آب داشته باشند.

نقدی خاطر نشان کرد: انتقال پساب کرج به اشتهارد از جمله طرح هایی است که می تواند علاوه بر جبران کم آّبی در اشتهارد، موجب رونق کشاورزی شهرستان نیز شود که البته این طرح نیاز به اختصاص بودجه ملی دارد.

وی افزود: باید سیستم آبیاری شهرستان به آبیاری قطره ای و بارانی تبدیل شود که البته در بسیاری از مناطق کشاورزی و فضای سبز اشتهارد شاهد اجرای طرح های اینچنینی هستیم ولی با این وجود جای کار بسیار دارد.

این کارشناس در ادامه تصریح کرد: جهاد کشاورزی می بایست از کاشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارد جلوگیری به عمل آورد و محصولاتی را به کشاورزان پیشنهاد دهد که برای کشت آن نیاز به آب کمتری دارد.

وی به وجود چاه های غیر مجاز در شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: وجود چاه های غیر مجاز بلای جان آب های زیر زمینی است چراکه با توجه به نداشتن مجوز، اقدام به برداشت بیش از اندازه از آنها می کنند.

نقدی در پایان گفت: راه های دیگری مانند جداسازی آب شرب و شستشو، برای این مشکل وجود دارد ولی با توجه به هزینه بر بودن آنها بهترین راه حل رعایت مردم و مراقبت از آب های زیر زمینی توسط مسئولین است.

منبع: تات خبر

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها